Slovo ředitele...

  • 31.12.2020
  • Rudolf Veverka

Slovo ředitele……

Rok 2020 byl, jak pro KVV Jihlava tak i pro celou společnost, výjimečný v mnoha ohledech. Měli jsme zplánováno řadu akcí ve všech oblastech činností Krajského vojenského velitelství, ale okolnosti nás donutili operativně akce změnit nebo zrušit dle aktuální situace a nařízení NGŠ AČR. Nicméně, do poloviny března jsme realizovali několik akcí a aktivit i mimo rutinní úkoly, jakými jsou například: vedení evidence vojáků v Kraji Vysočina, doplňování ozbrojených sil v záloze, plánování a zabezpečení mobilizační přípravy, povolání k výkonu vojenské činné služby, provádění výcviku vojáků v aktivní záloze atd.

Provedl jsem několik přednášek na středních školách v Kraji Vysočina s cílem představit a popularizovat AČR a KVV Jihlava. Na půdě KVV Jihlava bylo zorganizováno výroční zasedání Krajské organizace válečných veteránů, kde jsem bývalé vojáky seznámil se změnami  v systému velení a řízení AČR, s problematikou Aktivní zálohy AČR a s úkoly KVV Jihlava na teritoriu kraje.

Za zmínku také stojí, že nás 24. února 2020 navštívil druhý nejvyšší ústavní činitel – Předseda Senátu Parlamentu ČR (RNDr. Miloš Vystrčil), který byl seznámen s problematikou KVV a zajímal se jak o denní život, tak i o vizi, kam KVV Jihlava směřuje.

V roce 2020 provedli příslušníci KVV několik školení v rámci ,,Přípravy občanů k obraně státu‘‘ (POKOS). Do března 2020 se nám podařilo proškolit celkem 55 pedagogických pracovníků v pěti ORP (Obce s rozšířenou působností). Roční cíl byl splněn na 55%, než došlo k omezení činnosti školení v rámci pandemie COVID – 19.

COVID 19

V rámci první vlny COVID – 19 zabezpečovala AČR několik operací na teritoriu Kraje Vysočina. Zejména bych zmínil operaci  ,,Chytrá karanténa“, kdy příslušníci AČR byli vyčleněni do odběrových týmů, kde prováděli sběr vzorků a studenti Univerzity obrany Brno pomáhali s trasováním na pracovišti KHS ve Žďáru nad Sázavou. Dále mohu uvést operaci ,,Asistence“, kdy byli příslušníci AČR vysláni na pomoc do Alzheimer centra Jihlava a Domova pro seniory Humpolec. KVV Jihlava zajišťovalo a zabezpečovalo ubytování a smluvní stravování pro trasovací tým ve Žďáru nad Sázavou, dále ubytování pro odběrové týmy AČR sídlící v Jihlavě. KVV logisticky zabezpečovalo osobní ochranné prostředky a v současné době drží pohyblivé zásoby na 14 dní pro určené odběrové týmy.

Po nástupu druhé vlny COVID – 19 již jsme situaci zvládli rutinním způsobem po logistické i operační stránce, byly nastaveny procesy a postupy, využili jsme zkušeností z první vlny. Vojáci AČR byli nasazeni v sociálních zařízeních v Telči, Mitrově a Světlé nad Sázavou, dále v nemocnicích Třebíč a Pelhřimov.

Vše probíhalo bez sebemenších závad a s profesionálním přístupem vojáků, což jednoznačně kladně ohodnotil hejtman Kraje Vysočina  i ředitelé těchto zařízení. Zejména kvitovali poučení svých pracovníků specialistou Odboru biologické ochrany Těchonín.

Od 18. prosince 2020 do 15. ledna 2021  máme nasazeny jednotky k podpoře AOC (antigenní odběrová centra) v nemocnici Pelhřimov, Třebíč, Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou.

Výcvik AZ - příprava

V roce 2020 jsme plánovali s pěší rotou aktivní zálohy při KVV Jihlava 2 polní výcviky ve vojenském újezdu Boletice. Druhý výcvik měl být zakončený na JE Dukovany cvičením SAFEGUARD 2020. Oba výcviky musely být zrušeny a to v souladu s nařízením hlavní hygieničky MO. Vzhledem k tomu, že tato restriktivní opatření se dotkla výcviku velké části příslušníků aktivní zálohy, byl nařízen pilotní projekt e-learningu pro udržení schopnosti a znalostí vojáků AZ, kdy se jednalo o výcvik distanční formou přes PC.

Cvičení probíhalo z místa výkonu služby, kterým bylo místo trvalého pobytu příslušníka AZ, výcvik probíhal v šesti turnusech od 2. 11. do 15. 12. 2020, turnusy probíhaly v délce trvání 9 dnů vojenského cvičení. Kurz byl rozdělen do částí určené zvlášť pro důstojníky, praporčíky, poddůstojníky a mužstvo. Výcvik byl zakončen závěrečným testem, který prověřil znalosti z náplně kurzu jednotlivých hodnostních sborů příslušníků AZ.

Celkem se zúčastnilo z regionu Vysočina 145 příslušníků AZ. Přestože se jednalo o pilotní projekt tohoto typu, cvičení bylo ze strany příslušníků AZ hodnoceno jako velmi povedené. Po obsahové stránce přispělo k ověření a zároveň prohloubení znalostí příslušníků AZ, jak v odborných, tak i ve vševojskových znalostech, měli možnost nastudovat teorii, na kterou v běžném výcviku není tolik času. Jednalo se např. o mezinárodní humanitární právo, historie vojenství nebo kybernetická bezpečnost.

Předání pod Velitelství Teritoria (Vel Ter)

Krajské vojenské velitelství Jihlava, stejně jako dalších 13 KVV v ČR, přechází k 1. 1. 2021 pod řízení Velitelství teritoria se sídlem v Táboře. Velitelství teritoria je taktickým organizačním útvarem, v míru v přímé podřízenosti náčelníka Generálního štábu AČR.

plukovník gšt. Ing. Ladislav Sekan

ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava

Fakta

Narodil se 23. července 1962 v Malém Borovém, v tehdejším Československu. Vystudoval Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši. Působil u útvarů protivzdušné obrany a na GŠ AČR.

V letech 2003 – 2004  byl nasazen v Operaci KFOR v Prištině, v roce 2005 v Operaci NTM-I v Bagdádu, v letech 2010 – 2011  působil v Operaci MFO na Sinajském poloostrově. V letech 2006 – 2009   působil na Strategickém aliančním velitelství v Belgickém Monsu a v letech 2015 – 2018  zastával funkci Zástupce vojenského představitele ČR při EU v Bruselu. V roce 2019 absolvoval kurz generálního štábu v Brně. Je ženatý, má dva syny a mezi jeho záliby patří politické dění v ČR a ve světě, sport, cykloturistika, motocykl.

Ředitelem Krajského vojenského velitelství je  od 1. dubna 2019.