Rozkaz ministra obrany ke Dni ozbrojených sil

  • 29.6.2021
  • Rudolf Veverka

Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně!

Máme za sebou náročný rok spojený zejména s bojem proti pandemii koronaviru. V tomto těžkém období jste zejména vy, vojáci a vojákyně, prokázali, proč máme armádu. Že neumíte jen bojovat, ale že také dovedete pomáhat druhým. O tom svědčí desítky děkovných dopisů z nemocnic, domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení, ve kterých jste byli nasazeni či dobrovolně sloužili, abyste pomohli vyčerpaným zdravotníkům a pečovatelům.

Podíleli jste se na přepravě zdravotnického materiálu, činnosti call center, budovali chytrou karanténu, vyjížděli s mobilními odběrovými týmy a plnili řadu dalších úkolů ve spolupráci s Policií ČR. Nyní zabezpečujete chod Národního očkovacího centra. A zapomenout nesmím ani na všechny vojenské i nevojenské zdravotníky, kteří s plným nasazením sloužili na covidových odděleních. Vám všem děkuji za obětavost.

Stejně tak jsem rád, že se nám zároveň podařilo splnit i úkoly spojené s obranou země a našimi mezinárodními závazky. Díky společnému úsilí jsme zachovali plnou bojeschopnost naší armády a úspěšně jsme pokračovali v její modernizaci. Jeden z největších projektů naší novodobé historie – pořízení pásových bojových vozidel pěchoty – se posunul do další fáze. Po mnoha letech konečně nahradíme staré UAZ novými terénními automobily a pokračuje i realizace dalších akvizic. Na to vše je třeba zajistit dostatečné finanční prostředky. I díky vašemu nasazení naši spoluobčané vědí, že akceschopná armáda a investice do ní dávají smysl.

Česká republika má mezi našimi spojenci vysoký kredit. Dokladem toho je i historicky první zahraniční mise, kdy koaličním jednotkám v Mali velel český generál.

I v tomto smyslu navazujeme na tradice, neboť naši předci opakovaně prokázali, že patří k nejlepším bojovníkům. Byli to právě legionáři, kteří svými hrdinskými činy naučili velmoci používat pojem československý národ.

Není proto vůbec náhoda, že bojový prapor 21. československému střeleckému pluku předával v Darney osobně francouzský prezident Raymond Poincaré. Připomeňme jen, že v červnu roku 1918 ještě žádné Československo formálně neexistovalo. Přesto zde přes šest tisíc dobrovolníků složilo vojenskou přísahu, že budou za tuto zemi bojovat a jsou ochotni za ni položit svůj život.

A mnozí z nich v tomto boji za národní svobodu také padli, ať už na ruské, francouzské či italské frontě. Někteří zahynuli dokonce dávno před tímto slavnostním aktem – u Arrasu, Zborova či Bachmače. Ohlas těchto bitev pak rezonoval právě v Darney.

Symbolický význam tohoto slavnostního ceremoniálu byl velice silný. Poprvé nás spojenci veřejně podpořili v nároku na samostatný stát a poprvé skládali vojáci přísahu své nové vlasti – Československu. Proto dnes tento historický okamžik slavíme jako Den ozbrojených sil České republiky.

Oslavme proto tento významný den společně v duchu našich legionářských tradic a při vzpomínce na odkaz vojáků, kteří bojovali za svou zemi během 2. světové války. Své hrdiny však máme i v novodobé historii. Najdeme je například mezi účastníky zahraničních operací, kde hájí zájmy naší krásné země. I vzpomínka na ty, kteří se z těchto operací nevrátili, patří k dnešnímu dni.

Všechna výše uvedená slova potvrzují, že služba vlasti, na kterou jste se vydali, není jednoduchá a bezpečná. O to více mě těší, jak svým každodenním jednáním a činy dokazujete, že na naši armádu můžeme být právem hrdi!

                                                                                               Lubomír Metnar

                                                                                   ministr obrany České republiky