Před 81 lety svedli hrdinní čs. parašutisté v chrámu sv. Cyrila a Metoděje poslední boj

jk_1.jpg
  • 19.6.2023
  • Rudolf Veverka

Ministryně obrany Jana Černochová, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka a další hosté uctili v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici památku čs. parašutistů, kteří zde 18. června 1942, několik týdnů po atentátu na Reinharda Heydricha, bojovali s převahou německých vojáků. I když nerovný boj nevyhráli, dodnes je považujeme za symbol odvahy a oddanosti.

Před 81 lety sedm československých vojáků vzdorovalo stonásobné nepřátelské přesile, přes opakované výzvy se odmítli vzdát. Dva z nich – Jan Kubiš a Josef Gabčík – 27. května 1942 splnili svůj úkol, odstranili jednoho z nejdůležitějších nacistických představitelů, zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Domácí odbojáři zajišťovali parašutistům zázemí, pravoslavní duchovní jim poskytli poslední úkryt.

„Je to mé srdeční místo. Každý rok sem chodím s velkým pocitem hrdosti. Nesmíme zapomínat na fakt, že hrdiny nebyli pouze parašutisté, ale také běžní lidé, kteří se nebáli do operace Anthropoid zapojit a pomáhat jim, ukrývali je, živili a riskovali jako oni svůj život,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Pietní vzpomínku zahájila panychida pod vedením duchovního správce chrámu Jana Beránka. Ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka poté společně položili věnec k pamětní desce na zdi chrámu, kde jsou dodnes viditelné stopy střel, jimiž se nacisté snažili československé vojáky zlikvidovat. Na závěr se v doprovodu ředitele Vojenského historického ústavu Praha brigádního generála Aleše Knížka přesunuli do samotné krypty chrámu, odkud před osmdesáti jedna lety zazněla poslední slova parašutistů: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“

Náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka vzpomněl poslední větu z deníku Jana Kubiše, který má ve svém archivu uložen Vojenský ústřední archiv: „Dnes nejsem si jistý dnem, neb na mne je požadován zvláštní úkol, úkol velice nebezpečný, ale nebojím se ho, jdu s chutí do práce a nezastaví mne ani to nejhorší.”

„Jejímu obsahu dostálo i šest jeho spolubojovníků tady v kostele, i když ji nečetli. Vyznávali totiž společné hodnoty, kterých se drželi do poslední chvíle,“ zdůraznil Karel Řehka. Spravedlnosti, odvahy, věrnosti, cti a vlastenectví se drželi i v těch nejtěžších momentech, kdy bojovali s více než stonásobnou německou přesilou. „I když svoji poslední bitvu prohráli, vyšli z ní nakonec jako vítězové,“ dodal. O tom, že si to již tehdy uvědomovali také Němci, svědčí minimální mediální publicita, kterou jejich dopadení věnovali.

I po dlouhých desítkách let je vzpomínka na hrdiny stále živá. Pietní akci si nenechala ujít také příbuzná Jana Kubiše, advokátka Dagmar Raupachová. Byť statečného výsadkáře osobně nepoznala, hovoří o něm velmi emotivně. „Jan Kubiš v naší rodině žije dál a mně to dělá radost. Jeho čin mě v mnohém zavazuje, velmi si vážím, že pocházíme z jedné rodiny,“ říká Raupachová. Operaci Anthropoid hájí a obdivuje, že mladí výsadkáři obětovali své životy za český národ, ačkoli celá rodina její maminky byla v roce 1942 zatčena gestapem a vězněna v koncentračním táboře.