Nové informace pro aktivní zálohy

img_20170528_175221.jpg
  • 25.9.2017
  • Rudolf Veverka

dne 1. října 2017 nabývá účinnosti zákon č. 294/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze.

img_20170528_175221.jpg

Podstatné změny v branném zákoně:

1. Celková délka vojenského cvičení se nově stanovuje do 6 týdnů v kalendářním roce oproti minulosti, kdy byla tato délka stanovena obecně do 4 týdnů a u vojáků v záloze, bývalých vojáků z povolání, dokonce do 3 týdnů v kalendářním roce. Celková délka vojenského cvičení v prvním roce zařazení do aktivní zálohy pro vojáky v záloze, kteří v minulosti nevykonali vojenskou činnou službu, zůstává i nadále do 12 týdnů, stejně jako maximální délka přípravy před vysláním do operačního nasazení v zahraničí.

2. Pravidelná vojenská cvičení zákon nově rozděluje podle jejich obsahu a v případě povolání na vojenské cvičení, k zabezpečení akcí k propagaci ozbrojených sil na veřejnosti, je možné vstupní i výstupní lékařskou prohlídku nahradit písemným prohlášením vojáka.

3. Pokud zdravotní stav vojáka podle vstupní lékařské prohlídky nedovolí vykonat vojenské cvičení, považuje se vojenské cvičení za nezahájené a vojenský lékař vystaví vojákovi rozhodnutí o dočasné neschopnosti pojištěnce k práci pro zaměstnavatele vojáka. Vojákovi pak náleží pouze proplacení jízdních nákladů podle branného zákona.

Podstatné změny zákona o službě vojáků v záloze:

1. Nově se stanovuje, že cestovní náležitosti při služební cestě vojáka v záloze ve službě se poskytují za stejných podmínek a ve stejné výši jako je tomu u vojáků z povolání.

2. Nově se upravuje podmínka pro výplatu roční odměny (motivační odměny) ve výši 18 000 Kč. resp. 24 000 Kč, kterou už nebude vykonání alespoň jednoho vojenského cvičení v jakékoli délce, ale nově vykonání pravidelného vojenského cvičení v celkovém rozsahu minimálně 7 dnů v kalendářním roce.

3. Nově se zavádí institut „zvýšená odměna“. Tato se vyplácí, při splnění podmínky pro výplatu odměny, v poměrné části za každý den vykonaného vojenského cvičení po jeho ukončení společně se služným v celkové výši za rok v závislosti na délce zařazení do aktivní zálohy:

a) 40 % po 2 letech zařazení;

b) 50 % po 4 letech zařazení;

c) 60 % po 7 letech zařazení,

d) 70 % po 10 letech zařazení a

e) 80 % po 13 letech zařazení.

 

Výše procent se počítá z odměny a poměru vojenského cvičení (poměr počtů dní, ve kterých se voják účastnil vojenského cvičení, a maximálního počtu 42 dnů vojenského cvičení v roce).

Při povolání na vojenské cvičení před vysláním do služby v operačním nasazení v zahraničí se tento poměr mění na počet dnů účasti na tomto vojenském cvičení vůči maximálnímu počtu 84 dnům vojenského cvičení za rok.

Zvýšená odměna se vyplácí průběžně po ukončení vojenského cvičení. První výplata zvýšené části odměny v kalendářním roce je však možná až po vykonání minimálně 7 dnů vojenského cvičení v příslušném kalendářním roce. Pokud bude počet dnů vykonaného vojenského cvičení v kalendářním roce menší než 7 dnů, na zvýšenou odměnu nevzniká nárok stejně jako na základní část odměny.

Při vykonání byť jediného dne služby v operačním nasazení náleží vojákovi plná zvýšená část odměny za kalendářní rok a je vyplácena po ukončení služby v operačním nasazení.

4. Veškerá doba zařazení do aktivní zálohy na základě dohody i na základě rozhodnutí se považuje za rovnocennou a sčítá se. Podle přechodných ustanovení se vojákovi zařazenému do aktivní zálohy do doby tohoto zařazení započítává také veškerá doba, po kterou měl uzavřenu dohodu o udržování své vojenskoodbomé připravenosti podle předchozího branného zákona.

O délce započítané doby zařazení do aktivní zálohy obdrží každý voják písemnou informaci, stejně jako o překročení zákonem stanovených dob v budoucnu.