Úvodní stránka > Aktuality > Vzpomínání na Jana Kubiše

Vzpomínání na Jana Kubiše

Dne 25. června 2017 se v Dolních Vilémovicích vzpomínalo na slavného rodáka plukovníka in memoriam Jana Kubiše.

 

Před pětasedmdesáti lety, 27. května 1942, zaútočili parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš na Reinharda Heydricha. O půl jedenácté dopoledne vjíždí zastupující říšský protektor s řidičem Kleinem do zatáčky v Libni. Sebevědomý Heydrich sedí na předním sedadle otevřeného mercedesu, bez obav, že by se mohlo něco stát. V tom útočí dva muži. Gabčíkův samopal selhal, Kubišova bomba nikoli. Roztrhla dveře vozu, zranila Heydricha (ten na následky později zemřel), jedna střepina zalila krví také Kubišovu tvář…........... příběh válečných hrdinů i to co následovalo zná snad každý z nás ............ a v Dolních Vilémovicích jsou na svého rodáka právem hrdi!!!

Po celý slavnostní den byl přístupný rodný dům Jana Kubiše, vojenské historické kluby představili veřejnosti vojenský tábor Československé armády, výzbroj, výstroj a vojenskou techniku, uskutečnil se přelet vrtulníku z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice, vystoupil skotský dudácký band a na závěr byl koncert skupiny Taxmeni. 

Na organizaci celé akce se podíleli i příslušníci 191. pěší roty aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Jihlava, kteří hrdě nesou název ......... Jana Kubiše.

Za KVV Jihlava se vzpomínky zúčastnili major Radek Tesař, praporčík Ondřej Ďásek a Libuše Pavlíčková.  

 

 

Text a fota: s.z. Libuše Pavlíčková KVV Jihlava

Nahoru